Z połyskiem czy matowe – jakie wykończenie płytek wybrać?

Kiedy decydujemy się na wybór płytek do naszego wnętrza, oprócz koloru i wzoru, warto zwrócić uwagę na rodzaj wykończenia powierzchni. To właśnie wykończenie wpływa na estetykę, trwałość i funkcjonalność płytek. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się czterem popularnym rodzajom wykończeń powierzchni płytek: matowemu, błyszczącemu, teksturowanemu i lappato, analizując ich cechy oraz zastosowania.

Matowe wykończenie – elegancja w subtelności

Płytki z matowym wykończeniem wyróżniają się delikatną, jedwabistą powierzchnią, która nie odbija światła. Charakteryzują się brakiem połysku, co nadaje pomieszczeniom spokojny i elegancki charakter. Matowe płytki doskonale sprawdzają się w sypialniach, łazienkach oraz innych przestrzeniach, gdzie unikamy nadmiernego odbicia światła. Ich powierzchnia jest również bardziej odporna na zarysowania i odciski palców, co ułatwia utrzymanie czystości.

Błyszczące wykończenie – efektowny blask

Płytki z błyszczącym wykończeniem to klasyka, która dodaje pomieszczeniom efektownego blasku i elegancji. Charakteryzują się intensywnym połyskiem, który odbija światło, nadając wnętrzu luksusowego charakteru. Te płytki, dzięki swojej gładkiej powierzchni, są bardzo łatwe w czyszczeniu, dlatego idealnie nadają się do kuchni i łazienek. Błyszczące płytki tworzą jasną i przestronną atmosferę, odbijając światło w efektowny sposób.

Teksturowane wykończenie – wrażenie rzeczywistości

Płytki z teksturowanym wykończeniem pozwalają wprowadzić do wnętrza trójwymiarową strukturę oraz realistyczne wzory, które naśladują różne naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Teksturowane płytki wyróżniają się realistycznymi fakturami i wzorami, które nadają pomieszczeniu unikalny charakter. Dodatkowo, ich powierzchnia zapewnia dodatkową przyczepność, co sprawia, że są one często stosowane na podłogi, zwłaszcza w miejscach narażonych na wilgoć.

Lappato – połączenie wykończeń

Płytki z wykończeniem lappato to swoisty kompromis pomiędzy matowym a błyszczącym wykończeniem. Charakteryzują się delikatnym połyskiem, który nadaje im elegancki wygląd, a jednocześnie zachowują pewną trwałość. Poziom połysku płytek lappato plasuje się pomiędzy matowymi a błyszczącymi, co sprawia, że są bardziej odporne na zarysowania niż płytki błyszczące. Płytki te nadają się do różnych przestrzeni, zarówno tych o dużym ruchu, jak i tych reprezentacyjnych, łącząc w sobie estetykę płytek błyszczących z trwałością płytek matowych.

Podsumowując, wybór odpowiedniego wykończenia powierzchni płytek zależy od indywidualnych preferencji, stylu aranżacji oraz funkcjonalności pomieszczenia. Wykończenie powierzchni płytek ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd i atmosferę w pomieszczeniu, dlatego warto dokładnie rozważyć swoje potrzeby przed podjęciem decyzji. Niezależnie od wyboru, pamiętajmy, że płytki są trwałym materiałem, który może służyć przez wiele lat, dlatego warto wybrać to, co najlepiej odpowiada naszym potrzebom i preferencjom estetycznym.