Czym ogrzać łazienkę?

Remont łazienki przed Tobą, a wciąż nie wiesz jakie rozwiązanie wybrać? Grzejnik? A może ogrzewanie podłogowe w zupełności wystarczy? W tym artykule dowiesz się, jakie są plusy i minusy dostępnych rozwiązań.
Łazienka to pomieszczenie, które kojarzy się z ciepłem i komfortem. Zaleca się, by temperatura w toaletach i pokojach kąpielowych była o kilka stopni wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Czy ogrzewanie podłogowe jako samodzielna forma ogrzania pomieszczenia wystarczy? Jakie są wady i zalety?
Podłogówka jest stosunkowo tanim w wykonaniu i eksploatacji sposobem ogrzewania. Jego niewątpliwym plusem jest łatwość obsługi, ponieważ jest sterowana za pomocą elektronicznego regulatora. Ogrzewanie podłogowe doskonale sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Dzięki niemu zyskujemy większą przestrzeń na ścianach do zagospodarowania, a niezbędne rury czy okablowanie zostają estetycznie ukryte. Ogrzewanie świetnie współpracuje z płytkami, które cechują się wysokim współczynnikiem przenikalności cieplnej.
Ogrzewanie podłogowe – wodne czy elektryczne?
Ogrzewanie elektryczne cechuje się znacznie większą precyzją w zakresie kontroli temperatury. Możliwe jest jego rozmieszczenie przy okazji drobnego remontu System składa się z kabli stałooporowych, mat grzewczych oraz folii, które przewodzą ciepło do pomieszczenia przez posadzkę. Montuje się je w warstwie kleju lub jastrychu bezpośrednio pod płytkami.
Podłogówka wodna składa się z kotła lub pompy ciepła, które nagrzewają wodę, rozdzielacza mającego za zadanie rozprowadzić ciepło oraz rur, które bezpośrednio ogrzewają podłogę. Przewody musimy układać odpowiednio wcześnie, kiedy jeszcze wylewki betonowe posadzki nie są skończone. Izolacja termiczna jest montowana przed wylaniem podłogi: styropian przykrywamy folią chroniącą go przed wilgocią. Wodne ogrzewanie podłogowe jest mniej kosztowną alternatywą systemu grzewczego. Jego instalacja jest bardziej wymagająca ze względu na elementy wchodzące w skład systemu, jednak mimo to zdecydowanie warto w niego zainwestować, gdyż jego koszt po czasie się zwróci w kosztach eksploatacji.
Poprawnie wykonana instalacja może być jedynym źródłem ogrzewania w pomieszczeniu, jednak w praktyce bardzo często zostaje uzupełniona o grzejnik.
Różnorodne modele grzejników łazienkowych różnią się ze względu na kształt a także sposób zasilania. Najczęściej urządzenie jest podłączone do instalacji wodnej. W sytuacji, gdy takie podłączenie nie jest możliwe, sprawdzi się model zasilany elektrycznie
Częstym dylematem przy zakupie grzejnika łazienkowego jest wybór między grzejnikiem drabinkowym, dekoracyjnym oraz płytowym. Grzejniki płytowe w łazience nie do końca się sprawdzają, gdyż zajmują sporo miejsca, jednocześnie nie będąc atrakcyjnym wizualnie elementem. Gdy powiesimy na nich ręcznik, zaburza się swobodna cyrkulacja powietrza i urządzenie nie daje tyle ciepła, ile powinno. Z tego względu te modele zdecydowanie lepiej spełniają się jako grzejniki pokojowe. Najpopularniejszymi wyborami do łazienek są grzejniki drabinkowe oraz dekoracyjne, które oprócz właściwości termicznych zdobią wygląd pomieszczenia.
Do istotnych zagadnień związanych z wyborem grzejnika łazienkowego należy sposób jego montażu. Dostępnych jest wiele sposobów mocowań, które należy dostosować do układu hydraulicznego budynku.
Jeżeli temperatura, jaką osiąga grzejnik jest niewystarczająca można zdecydować się na montaż dodatkowej grzałki elektrycznej. Grzałka przy grzejniku poza sezonem grzewczym bywa pomocna, np. podczas chłodniejszych wieczorów czy gdy chcemy wysuszyć ręczniki po kąpieli.
Jaka moc grzejnika będzie odpowiednia do łazienki? Uznaje się, że w dobrze ocieplonym budynku każdy metr kwadratowy wymaga przynajmniej 100 W, a w przypadku grzejników aluminiowych czy miedzianych ta wartość powinna być zwiększona o 20-30%.
Wybór odpowiedniego ogrzewania łazienkowego zależy od wielu czynników, w tym także od typu budownictwa, potrzeb użytkownika czy możliwości finansowych. Właściwy sposób ogrzewania łazienki jest bardzo istotny, ponieważ nawet najpiękniejsza i najbardziej funkcjonalna łazienka nie będzie miejscem w którym chętnie się przebywa, jeśli będzie w niej chłodno.
A. D.