Przepływowy ogrzewacz wody – czy warto?

Przepływowe podgrzewacze wody to jedne z najlepszych i najbardziej komfortowych urządzeń służących do ogrzewania wody użytkowej.
Elektryczny podgrzewacz przepływowy służy do natychmiastowego i ekonomicznego ogrzania wody w trakcie jej przepływu, bez potrzeby magazynowania jej. Uruchamia się w momencie, w którym odkręcasz kran z ciepłą wodą – dopiero wtedy następuje pobór mocy elektrycznej. Podgrzewacz może być zamontowany zarówno na instalacji z sieci wodociągowej, jak i przy indywidualnym poborze wody np. ze studni. Ponieważ proces ogrzewania wody dokonuje się na bieżąco, urządzenia te zużywają tylko tyle prądu, ile wymaga podgrzanie konkretnej ilości cieczy, co w połączeniu z energooszczędnością czynią je świetnym wyborem w sytuacji, gdy użytkownik chce uniezależnić się od systemu ogrzewania budynku. Z tego względu ogrzewacze przepływowe cieszą się popularnością zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, gdy rezygnujemy z ogrzewania centralnego oraz obiektach pozbawionych innych możliwości ogrzania wody. Jednocześnie niewielkie wymiary sprawiają, że podgrzewacz można zamontować praktycznie w każdym pomieszczeniu, które chcemy zaopatrzyć w ciepłą wodę.
Czy zastanawialiście się, jak skutecznie dopasować taki ogrzewacz do swoich potrzeb?
Aby urządzenie w pełni spełniało nasze oczekiwania potrzebny jest wybór odpowiedniej mocy ogrzewacza, co wiązać się może z konieczność przystosowania instalacji elektrycznej. Związane jest to z mocą urządzenia i poborem do jego działania energii. Przepływowe ogrzewacze wody zasilane energią elektryczną można stosować w układach jednopunktowego oraz wielopunktowego zaopatrywania w wodę.
Dostępne są ogrzewacze jednofazowe (urządzenia do 3,5 kW), dostarczające wodę np. do umywalek, jak i trójfazowe o znacznej mocy (nawet do 28 kW), które dystrybuują ciepłą wodę do kilku punktów jej poboru.
Działanie przepływowych podgrzewaczy wody jest uzależnione od ciśnienia wody w sieci. Urządzenie powinno zostać dopasowane do najniższego ciśnienia w sieci domowej. Należy również zwrócić uwagę na sposób regulacji temperatury wody. Producenci stosują takie jak hydrauliczny (im większy przepływ wody, tym niższa temperatura) czy elektroniczny (za pomocą elektronicznego układu precyzyjnie ustawia się moc oraz strumień wody). Kolejnym kryterium jest wybór ciśnieniowego bądź bezciśnieniowego urządzenia. Różnica między nimi polega tym, że na podgrzewacz ciśnieniowy stale działa ciśnienie wody wodociągowej, a do podgrzewacza bezciśnieniowego zimna woda wpływa tylko w momencie poboru, wypierając wodę ciepłą.
Szeroki asortyment przepływowych ogrzewaczy wody oferuje firma Wijas. Wśród ich gamy produktowej znajdziemy niewielkie gabarytowo ogrzewacze umywalkowo-zlewozmywakowe, jak i mocniejsze, nawet do 9000 W, wszystkie o najwyższej klasie energetycznej. Produkty posiadają atesty i certyfikaty, dzięki którym możemy być pewni bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości.
A. D